Mobil Uyumlu Web Sitesi Kazandırır!

Nis - 06
2017

Mobil Uyumlu Web Sitesi Kazandırır!

Artık mobil cihazların kullanımı inanılmaz bir hızla artıyor. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu evde, iş yerinde yani her yerde mobil cihazlar ile internete bağlanıp, arama motorları üzerinden web sitelerine erişiyorlar.
Bilgisayarlarından daha küçük bir ekrana sahip mobil cihazlarda, kullanıcılara aradıkları bilginin bu ekran boyutlarına uygun bir şekilde sunulması gerekiyor. Hepimizin daha önce defalarca karşılaştığı gibi mobil uyumlu olmayan bir siteyi mobil bir cihazda görüntülemek, kullanıcı deneyimini bir kabusa çevirebiliyor.
İnternet üzerinden yapılan arama ve satın almalarda giderek artan oranda mobil ortam tercihi, artık tüm web sitelerinin mobil uyumlu olarak tasarlanmasını zorunlu kılıyor.
Akıllı cihaz kullanımının ne oranda olduğunun farkına varmak için aşağıdaki bazı istatistikleri göz atmanızı öneririz.

Dünya nüfusunun %56’sı akıllı telefon kullanıyor.

Mobil telefon kullananların %50’si internete mobil telefonları ile giriyor.

18-44 yaş aralığındaki akıllı telefon kullanıcılarının %80’i sabah uyandıklarında ilk iş olarak akıllı telefonlarına bakıyorlar.

Akıllı telefon kullanıcılarının %79’u telefonlarını günün 22 saati yanlarından ayırmıyorlar.

Akıllı telefon kullanıcıların %51’i web sitelerine telefonları üzerinden erişiyor.

Türkiye’de cepten 50 MB ve üzeri internet kullanan abonelerin oranı %60’ı geçiyor.

Akıllı Cihaz Uyumu ne demektir?

Mobil uyumluluk, bir web sitesinin içerik sunumunun mobil cihazın ekran boyutlarına ve kullanım şartlarına göre uygun bir şekilde düzenlenmesi olarak açıklanabilir. İçerik akışı, yazı karakterleri, görseller ve site menüsü mobil cihaz ekranlarında kullanıcının rahatça kullanabileceği bir düzende sunulur.

Google mobil uyumluluk etiketi

Mobil aramaların artmasıyla beraber Google, arama sonuçları sıralama algoritmasında mobil üzerinden yapılan aramalar için mobil uyumlu web sitelerine öncelik verecek bir düzenleme yaptı.
Google belirlediği ölçütlere uyan mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında “Mobil uyumlu” etiketi ile göstermeye başladı.

Mobil uyumluluğu nasıl test edebilirsiniz?

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını bu adresten sadece web sitenizin adresini girerek test edebilirsiniz.
Siteniz mobil uyumlu ise, ekranda “Mükemmel! Bu sayfa mobil uyumlu.” diye bir bildirim çıkacaktır.

Sizde İnternet dünyasındaki pastadan pay almak, şirketininizin karlılığını ve bilinirliğini artırmak için lütfen bizi arayın

Tel: 0535 573 12 97